Spiringsblokke fra RQS er designet til at give et ideelt substrat til spiring og tidlig vækst af cannabisplanter. De er lavet af tørv og kokosbast af højeste kvalitet. De giver ideel iltning og holder på fugt. Spiringsblokkene fra RQS forbedrer chancerne for at få en vellykket spiring og kimplanteudvikling. Mikronæringsstoffer og aktive biologiske stoffer giver en sund rod- og plantevækst.
Spiringsblokke fra RQS er designet til at give et ideelt substrat til spiring og tidlig vækst af cannabisplanter. De er lavet af tørv og kokosbast af højeste kvalitet. De giver ideel iltning og holder på fugt. Spiringsblokkene fra RQS forbedrer chancerne for at få en vellykket spiring og kimplanteudvikling. Mikronæringsstoffer og aktive biologiske stoffer giver en sund rod- og plantevækst.
Spiringsblokke RQS: Optimal spiring og tidlig vækst
Video id: 720197126
Spiringsblokke fra RQS er lavet af tørv og kokosbast af højeste kvalitet og understøtter spiring og de tidlige stadier af plantevækst. Det specielle bindemateriale giver substratet en ideel svampelignende struktur, hvilket resulterer i et specialiseret medium med en perfekt balance mellem fugtighedsniveau og iltning. Dette hjælper under det tidlige stadie af rodudviklingen, som yderligere forbedrer chancerne for vellykket spiring.
Vores pH-afbalancerede blokke indeholder også mikronæringsstoffer og aktive biologiske stoffer, som understøtter plantevækst af unge planter. Så snart rødderne begynder at vise sig, kan kimplanter og deres spiringsblokke nemt omplantes i jord, stenuld eller hydroponiske systemer.
Sådan bruger du spiringsblokkene fra RQS
Spiringsblokkene fra RQS er tørre, når du pakker dem ud. Du skal bare tilføje rent vand for at fugte dem.
Fugt dine frø som anvist, men pas på, du ikke overvander dem. Spiringsblokkene skal føles fugtige, men ikke våde.
Vores spiringsblokke er ideelle til ompotning i jord, stenuldsblokke eller hydroponiske systemer. Planter kan ompottes, så snart rødderne begynder at vise sig.
Kemiske egenskaber
pH 5,7 ± 0,2
EC: 0,8 ± 0,2
Fås i pakker med 3, 5 og 10 blokke.
Ingen har skrevet en anmeldelse endnu
Du kan ikke skrive en anmeldelse, da du ikke har købt dette produkt
FromBruno Silas Pattini|2025-01-16 10:39:49
Olá , na fase da germinação o plugsoil tem que ficar no escuro até a raiz sair pela parte de baixo ? Obrigado
Royal Queen Seeds Team
We recommend placing the seeds under a grow light. While the seeds remain in the dark beneath the soil, they naturally follow the light to emerge.
FromInarte Gemini|2023-10-11 18:49:38
Ciao ? come posso utilizzarli per una coltivazione idroponica? E come si userebbero facendola così?
Grazie mille
Royal Queen Seeds Team
Yes, of course!
Once roots begin to appear, you can transplant seedlings directly into soil or hydroponic systems.